MENU

Comments (0) MOTORYZACJA

Mycie auta – czy domowe środki są dobrym rozwiązaniem?

auto-519826_1920

Często, kiedy chcemy umyć auto okazuje się, że w domu brakuje specjalistycznych środków. Jako alternatywne rozwiązanie wybieramy środki myjące, które mamy pod ręką. W każdym domu można przecież znaleźć szampon do włosów, płyn do zmywania naczyń czy inne środki czyszczące. Domowe środki są znacznie tańsze od tych samochodowych, jednak nie wszystkie nadają się jednak do mycia auta. Źle użyte mogą wręcz zaszkodzić i narazić nasz samochód na szwank. Podpowiadamy, czego nie powinniśmy używać do mycia samochodu.

Płyn do mycia naczyń
Choć pieni się podobnie do szamponów samochodowych i bardzo dobrze radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami, nie nadaje się do mycia auta. Lakier jest bardzo wrażliwy na składniki płynu do mycia naczyń i często już jedno użycie może doprowadzić do jego zmatowienia. Należy również uważać na zawartą w płynach domieszkę octu – przyspiesza on korozję.

Płyny do podłóg i glazury
Płyny do zmywania ręcznego nie mogą być agresywne chemicznie, jednak ta zasada nie dotyczy innych domowych środków czyszczących. W ich skład często wchodzą silne substancje, pod wpływem których w elementy metalowe może wdać się rdza.

Mleczka czyszczące
W preparatach służących do czyszczenia łazienek zawarte są drobinki substancji ściernych. Mleczka zawierają również znacznie silniejsze substancje od tych zawartych w preparatach samochodowych, służących do czyszczenia karoserii. Użycie takich mleczek grozi więc zniszczeniem lakieru i plastików.

Zmywaki kuchenne
Choć wyglądają niegroźnie, to mogą poważnie uszkodzić lakier w naszym samochodzie! Zwłaszcza, jeżeli myjemy auto szorstką stroną zmywaka. Dodatkowo zmywaki są stosunkowo małe, przez co ich pory łatwo wypełniają się brudem. Należy również uważać na nowe auta, szkła reflektorów w takich autach są wykonane z makrolonu. Jest to tworzywo sztuczne, które nie znosi kontaktu z szorstką powierzchnią.

Jeżeli musisz umyć auto, a nie masz przy sobie akcesoriów przeznaczonych do samochodów, polecamy środki, których możesz użyć bez ryzyka uszkodzenia auta. Są to na pewno płyny do czyszczenia tapicerki, płyny do szyb (pod warunkiem, że nie zawierają octu) oraz ściereczki (najlepiej te z mikrowłókien). Do niektórych zastosowań, np. do mycia felg czy zabrudzonych smarem plastików, nadaje się płyn do zmywania ręcznego. Na inne środki lepiej uważać. Może i butelka szamponu do auta jest droższa od tradycyjnego, jednak pozwoli nam zaoszczędzić i czas (lepszy efekt mycia), i koszty zniszczonego lakieru.

Dodaj komentarz