MENU

Comments (0) BUDOWNICTWO

Zielone dachy. Ciekawa alternatywa dla przydomowego ogródka

garden-766600_1920

Zielone dachy to specjalne pokrycie dachowe, na którym dzięki odpowiednio dobranym materiałom dozwolone jest sadzenie roślin. Choć pojęcie to jest znane od dawna, w Polsce dopiero teraz zyskuje na popularności. Jest to rozwiązanie oferujące wiele zalet nie tylko ekologicznych, ale również społecznych, technicznych oraz ekonomicznych. Zielone dachy stały się alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnego pokrycia dachów nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, lecz również dla nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.

Choć w pierwszej fazie zielone dachy są droższe i bardziej czasochłonne niż tradycyjne pokrycie dachowe, to w długofalowej perspektywie korzyści wynikające z ich posiadania rekompensują nam zainwestowane czas i pieniądze. Przykładem świetnie zagospodarowanej przestrzeni dachowej w Polsce są Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Ogrody te są uznawane za jedne z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jakie są zalety takiego rozwiązania oraz z jakimi problemami musimy się liczyć? O tym w poniższym artykule.

Zalety zielonych dachów
Instalacja roślinności na dachu jest korzystna przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Jedną z podstawowych zalet zielonego dachu jest pozytywny wpływ roślinności na termiczne oraz hydrologiczne właściwości dachu. Zielone dachy pozwalają zredukować zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła czyli gromadzeniu się nadmiaru dusznego powietrza z którym często mamy do czynienia latem w centrum miasta. W dużym mieście również ważne jest to, że tego typu dach tłumi zewnętrzne hałasy (od ok. 20 dB do nawet 50 dB) oraz zwiększa odporność na ogień. Roślinność wpływa również korzystnie na trwałość dachu, chroniąc go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli nie mamy miejsca na własny ogród, zielony dach to również świetna alternatywa, a wypoczywanie wśród roślin na pewno pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Wady zielonych dachów
Projektowanie i wykonanie dachowego ogrodu jest dosyć srogie. Dlatego planując wykonanie takiego dachu, zatrudnij dobrego architekta i upewnij się na 100%, że projekt jest zgodny z Twoimi oczekiwaniami. Istotnym problemem jest również jego ciężar (do 500 kg/m2 ). Problem ten możemy zredukować, wybierając zielony dach ekstensywny. Ciężar takiej konstrukcji to zaledwie 40kg/m2. Należy również bardzo starannie zaplanować system odprowadzania wody, gdyż jej nadmiar może prowadzić do skraplania się na termoizolacji, a tym samym do tworzenia się zastoin wodnych.

Podsumowując, choć zielony dach to nie rozwiązanie dla każdego to warto się zastanowić nad jego zamontowaniem w momencie budowy domu. Rozwiązanie jest co prawda kosztowne, jednak w dłuższej perspektywie czasu koszty jego instalacji zwrócą się, a my będziemy mieli dodatkowe miejsce do odpoczynku wśród roślinności.

Dodaj komentarz