MENU

Comments (0) NARZĘDZIA

Jakie narzędzia pomogą ci w pielęgnacji trawnika?

lawnmower-384589_1920

Idealny trawnik to aspiracja każdego posiadacza domu. Jednak utrzymanie trawnika to czynność trudna i pracochłonna. Na rynku oferowane jest wiele różnych narzędzi ogrodowych. Jak z tak szerokiej gamy produktów wybrać coś dla siebie? Podpowiadamy, jakie narzędzia musisz mieć w swoim domu, aby móc prawidłowo zadbać o swój trawnik.

Kosiarka bębnowa
Tego typu kosiarka nadaje się przede wszystkim do pielęgnacji przedogródka i małych ogródków. Kosiarka bębnowa pracuje cicho, dodatkowo przewód nie utrudnia manewrów i nie ogranicza zasięgu działania.

Kosiarka elektryczna lub akumulatorowa
Głównymi zaletami tego typu urządzeń jest cicha praca oraz brak emisji spalin. Na rynku można znaleźć również kosiarki wyposażone w walec do nakłuwania i napowietrzania trawnika. Niestety kosiarka elektryczna ma również swoje wady – zasięg jej pracy jest ograniczony długością kabla. To ograniczenie sprawia, że nadaje się ona głównie do pielęgnacji niewielkich przydomowych ogródków. Szerokość koszenia takich kosiarek to zazwyczaj 30-40 cm.

Kosiarka spalinowa
W przeciwieństwie do poprzednich urządzeń, kosiarka spalinowa przeznaczona jest przede wszystkim do dużych trawników. Choć urządzenie spalinowe jest dość hałaśliwe, to pozwoli nam szybko i sprawnie skosić trawnik. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kosiarek spalinowych. Jeżeli nie mamy kompostownika, warto zwrócić uwagę na urządzenie wyposażone w funkcję mulczowania (silnie rozdrobniona trawa jest rozrzucana po powierzchni trawnika).

Podkaszarka
W małym ogrodzie może być alternatywą dla kosiarki, w dużym sprawdzi się jako jej dopełnienie w miejscach, do których jest ograniczony dostęp. Na rynku oferowanych jest wiele różnych rodzajów podkaszarek w zależności od naszych potrzeb. Możemy wybrać urządzenie przeznaczone jedynie do niewielkich prac porządkowych lub zainwestować w podkaszarkę, która poradzi sobie również z wysokimi chwastami, młodymi pędami drzew i krzewów. W niektórych modelach jest możliwość regulacji nachylenia trzonka, co znacznie ułatwia pracę wśród krzewów. W ogrodach przy domach jednorodzinnych stosowane są zwykle podkaszarki elektryczne.

Akumulatorowe nożyce do przycinania brzegów trawnika
Akumulatorowe nożyce przydadzą się zwłaszcza przy pielęgnacji niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu. Zaletą takich nożyc jest ich lekkość oraz prostota w użyciu. Obracany uchwyt oraz wymienne ostrza sprawiają, że obsługa sprzętu jest wręcz intuicyjna. Dzięki zamocowaniu teleskopowego trzonka możemy zwiększyć zasięg naszej pracy i sięgnąć do miejsc dotąd niedostępnych. Średnia długość czasu pracy nożyc to 15-70 min (czas ładowania 15-60 min).

Siewnik
Jeżeli jesteśmy posiadaczami większego trawnika, to zdajemy sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest równomierne rozłożenie na nim nawozów. Już niewielki nadmiar soli mineralnych powoduje wypalenie darni, skutkiem czego jest powstanie nieestetycznych żółtawych plam. Wyręczyć nas w tym może siewnik, który rozsypie za nas nawóz równo po całej powierzchni darni. Siewnik można również wykorzystać do rozsiewania nasion w czasie zakładania bądź uzupełniania trawnika.

Wertykulator
Jeżeli chcemy stać się posiadaczami zdrowego i efektownego trawnika, to urządzenie jest nam po prostu niezbędne. Wertykulator, dzięki zamontowanym ostrym nożykom, nacina zagęszczone splątane pędy i rozłogi traw. Wykonanie takiego zabiegu ułatwia dopływ powietrza i wody do podłoża. Niewykonywana regularnie wertykulacja sprawia, że po pewnym czasie na powierzchni trawnika powstaje zbita warstwa, która zatrzymuje wodę. Taki stan sprzyja rozwojowi chorób i sprawia, że nowe kępy traw nie sięgają korzeniami do podłoża. W zależności od wielkości trawnika, wybierz wertykulator elektryczny (trawnik o powierzchni do 800 m2) lub spalinowy (powierzchnia pow. 800 m2).

Aerator
Aerator wyposażony jest w kolce lub metalowe rurki, których zadaniem jest nakłuwanie powierzchni trawnika. Nakłuwanie powierzchni rozluźnia ją, a tym samym ułatwia dostęp powietrza do strefy korzeniowej. Urządzenie jest lekkie i wygodne w obsłudze, w lepszych modelach znajdziemy również opcję regulacji głębokości pracy. Choć powszechne jest zamienne stosowanie pojęć aerator i wertykulator, to są to dwa zupełnie inne urządzenia. Zabiegi, choć wykonywane zamiennie, pełnią inną rolę, dlatego też w dbałości o zdrowie naszej trawy powinniśmy wykonywać je oba.

Podsumowując, wybór narzędzi adekwatnych do swoich potrzeb nie jest rzeczą prostą. Jeżeli jednak chcemy dobrze zadbać o nasz ogródek nie ograniczajmy narzędzi do kosiarki. Inne przyrządy pozwolą nam zaoszczędzić czas i siły a do tego pozwolą się cieszyć idealnie zadbanym trawnikiem.

Dodaj komentarz