Jeśli chcesz ukryć jakieś architektoniczne krzywizny, optycznie zmniejszyć wysokość pomieszczenia albo szukasz pomysłu na niestandardowe urządzenie jakiegoś wnętrza, to możesz zdecydować się na podwieszany sufit.
Podwieszany sufit jest konstrukcją wykonaną z płyt gipsowych i kartonowych na stelażu (profilach stalowych). Można zaprojektować go jako równą płaszczyznę lub wprowadzić ciekawe rozwiązania stylistyczne, takie jak uskoki czy załamania.
Plusy …
W niektórych pomieszczeniach podwieszany sufit może zamaskować pewne architektoniczne niedoskonałości. Pozwala w prosty sposób ukryć krzywe ściany, pęknięcia, instalacje (gazową, elektryczną, c.o.) np. w kuchni czy łazience. Z tego rozwiązania można skorzystać również w sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt wysokie i chcemy je pomniejszyć. Decydując się na podwieszany sufit można zakrywaną przestrzeń wypełnić dodatkowo wełną mineralną, przez co zyskamy dodatkową warstwę ociepleniową.
… i minusy
Podejmując decyzje o montażu sufitu podwieszanego trzeba liczyć się z tym, że będzie to inwestycja czasochłonna i wymagająca dokładności. Najpierw trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie, dopasować odpowiednią ilość profili i wyznaczyć miejsca, w których mają być zamontowane. Na rynku dostępne są różne konstrukcje stelaża: jednopoziomowa jednokierunkowa – do pomieszczeń podłużnych, dwupoziomowa krzyżowa – do dużych wnętrz lub jednopoziomowa krzyżowa (najłatwiejsza w montażu). Przy wyborze bierze się pod uwagę m.in. wielkość i kształt pomieszczenia. Ważny jest także planowany układ płyt i odległość podwieszenia od sufitu. Po wybraniu profili najpierw montuje się je, a do nich dopiero przymocowuje się płyty. Na samym końcu szpachlujemy i szlifujemy powierzchnię.
Minusem podwieszanych sufitów jest to, że w przypadku awarii schowanej pod nim instalacji, trzeba będzie zdemontować całość. Trzeba się więc liczyć z taką sytuacją przy podjęciu decyzji o montażu.
Z efektem
Podwieszany sufit niekoniecznie musi być w każdym pomieszczeniu domowym. Lepiej w tym przypadku zachować umiar i zaprojektować go tam, gdzie rzeczywiście będzie dobrze wyglądał lub wymagają tego niedoskonałości architektoniczne. Sam w sobie może nadać niezwykle nastrojowy klimat (np. w sypialni). Dla lepszego efektu można na suficie zamontować bowiem np. oświetlenie ledowe – punktowe, halogenowe – rozproszone lub skierowane w wybranym kierunku.