MENU

Comments (0) BUDOWNICTWO

Jak zamontować podwieszany sufit?

living-room-416035_1280

Jeśli chcesz ukryć jakieś architektoniczne krzywizny, optycznie zmniejszyć wysokość pomieszczenia albo szukasz pomysłu na niestandardowe urządzenie jakiegoś wnętrza, to możesz zdecydować się na podwieszany sufit.


Podwieszany sufit jest konstrukcją wykonaną z płyt gipsowych i kartonowych na stelażu (profilach stalowych). Można zaprojektować go jako równą płaszczyznę lub wprowadzić ciekawe rozwiązania stylistyczne, takie jak uskoki czy załamania.

Plusy …
W niektórych pomieszczeniach podwieszany sufit może zamaskować pewne architektoniczne niedoskonałości. Pozwala w prosty sposób ukryć krzywe ściany, pęknięcia, instalacje (gazową, elektryczną, c.o.) np. w kuchni czy łazience. Z tego rozwiązania można skorzystać również w sytuacji, gdy pomieszczenie jest zbyt wysokie i chcemy je pomniejszyć. Decydując się na podwieszany sufit można zakrywaną przestrzeń wypełnić dodatkowo wełną mineralną, przez co zyskamy dodatkową warstwę ociepleniową.

… i minusy
Podejmując decyzje o montażu sufitu podwieszanego trzeba liczyć się z tym, że będzie to inwestycja czasochłonna i wymagająca dokładności. Najpierw trzeba dokładnie wymierzyć pomieszczenie, dopasować odpowiednią ilość profili i wyznaczyć miejsca, w których mają być zamontowane. Na rynku dostępne są różne konstrukcje stelaża: jednopoziomowa jednokierunkowa – do pomieszczeń podłużnych, dwupoziomowa krzyżowa – do dużych wnętrz lub jednopoziomowa krzyżowa (najłatwiejsza w montażu). Przy wyborze bierze się pod uwagę m.in. wielkość i kształt pomieszczenia. Ważny jest także planowany układ płyt i odległość podwieszenia od sufitu. Po wybraniu profili najpierw montuje się je, a do nich dopiero przymocowuje się płyty. Na samym końcu szpachlujemy i szlifujemy powierzchnię.
Minusem podwieszanych sufitów jest to, że w przypadku awarii schowanej pod nim instalacji, trzeba będzie zdemontować całość. Trzeba się więc liczyć z taką sytuacją przy podjęciu decyzji o montażu.

Z efektem
Podwieszany sufit niekoniecznie musi być w każdym pomieszczeniu domowym. Lepiej w tym przypadku zachować umiar i zaprojektować go tam, gdzie rzeczywiście będzie dobrze wyglądał lub wymagają tego niedoskonałości architektoniczne. Sam w sobie może nadać niezwykle nastrojowy klimat (np. w sypialni). Dla lepszego efektu można na suficie zamontować bowiem np. oświetlenie ledowe – punktowe, halogenowe – rozproszone lub skierowane w wybranym kierunku.

Dodaj komentarz