MENU

Comments (0) NARZĘDZIA

Know-how – czyli przegląd wiertarek

work-66843_640

Wiertarka to jedno z podstawowych i niezwykle przydatnych narzędzi, które trzyma w domu lub w warsztacie niejeden majsterkowicz-amator. Przydaje się do budowy, remontu i drobnych napraw.

Wiertarki są niezwykle wszechstronnymi narzędziami. Wykorzystuje się je do wiercenia otworów w materiałach metalowych, drewnianych i tworzywach sztucznych w pracach domowych, ogrodowych i innych. Przywiesimy półkę, wymieszamy zaprawę, dokręcimy wkręty, wypolerujemy określoną powierzchnię. Większość modeli wyposażona jest dodatkowo w udar. Łączy on w sobie obrotowy ruch wiertła z ruchem posuwisto-zwrotnym. Dzięki niemu można wiercić np. w ceramice, betonie czy cegle. Z kolei do prac na twardym betonie (ściany, stropy, podłogi) zaleca się korzystanie z młotowiertarki.

Dla amatorów
Dla amatorów-majsterkowiczów wystarczą wiertarki łatwe w obsłudze, niedrogie, np. jednobiegunowe w granicach 500-700 W. Są one na ogół wyposażone w elektroniczny układ sterowania, dwa tryby wiercenia, możliwość regulacji średnicy używanego wiertła, obroty w lewo i w prawo oraz blokadę przycisku włącznika. Z jej pomocą można wykonać większość prac budowlanych – mieszać farby, gwintować, polerować, ciąć etc.

Dla profesjonalistów
Wersja bardziej profesjonalna wiązać się już będzie z większymi kosztami, ale posiada lepsze parametry i jest bardziej wytrzymała. Taka wiertarka ma np. przekładnię 2-biegunową. Na pierwszym biegu (czyli na wolnych obrotach) można np. mieszać zaprawy, wkręcać lub wykręcać śruby, wycinać otwory o dużej średnicy, a na drugim – wiercić otwory z dużą prędkością np. w metalu. Ich przeciętna moc kształtuje się pomiędzy 800-1200 W.

Na co zwrócić uwagę?
Kupując wiertarkę warto więc zwrócić uwagę na to, jaką ma prędkość obrotową pracy, czy ma zasilanie akumulatorowe (bardziej mobilna) oraz na rodzaje uchwytów wiertarskich. Najbardziej znane są z wieńcem zębatym otwieranym i zamykanym oraz szybkozaciskowe – najchętniej wybierane przez majsterkowiczów. Przy kompletowaniu osprzętu do wiertarki nie można zapomnieć o wiertłach do wszystkich rodzajów materiałów (drewna, metalu, aluminium, tworzyw sztucznych), które różnią się końcówką, ogranicznikach głębokości wiercenia (aby nie przewiercić jakiegoś materiału na wylot) oraz stojaku wiertarskim, przydatnym w sytuacji, gdy wykonujemy jakieś bardzo precyzyjne wiercenia.

Dodaj komentarz