MENU

Comments (0) BUDOWNICTWO

Jakich materiałów używać do wykończenia mieszkania

home-66627_1280

W zależności od tego, jak urządzamy nasze mieszkanie, wybieramy różne materiały wykończeniowe: farby, tapety, posadzki, wykładziny, drzwi, okna, sanitariaty i wiele innych rzeczy, które sprawiają, że dom staje się tym miejscem, do którego zawsze chętnie wracamy.

Na to, jakie wybierzemy materiały wykończeniowe, wpływ ma nie tylko moda, ale przede wszystkim nasz gust i cena. Wiadomo, że wykończenie powinno współgrać z wystrojem danego wnętrza.

Blisko natury
Jeśli nasze mieszkanie urządzamy w zgodzie z naturą, doskonale będą tu pasować np. drewniane panele lub parkiet, deski kokosowe, a na nich dywan z naturalnych włókien roślinnych. Do kompletu możemy wybrać drewniane okna i drzwi, blaty kuchenne i wszelkie inne obudowy, jak i listwy przypodłogowe. Innym rodzajem trwałego materiału wykończeniowego jest kamień, zastosowany nie tylko jako pokrycie posadzki, ale także jako np. okładzina na ścianę czy blat kuchenny. Z kamienia produkuje się również armaturę sanitarną – umywalki, wanny.

Skoro o ekologicznych materiałach mowa, to jednym nich jest także korek, który nadaje się jako boazeria lub okleina na ściany i podłogę. Niewątpliwie jego wielką zaletą jest niska przepuszczalność pary wodnej. Dlatego można nim wypełnić wnętrze kuchni (nie jest łatwopalny) czy łazienki (nie pochłania wilgoci).

Na ścianę
Tapety i fototapety to materiał wykończeniowy, który pomimo upływu lat nadal ma wielu zwolenników, nie tylko wśród alergików. Wykonane są z naturalnych składników, a pokryta nimi ściana oddycha. Szukając dobrych tapet, warto rozważyć zakup papierowych wytłaczanych, które mniej się brudzą i są odporne na wilgoć.
Bez względu na styl, na jaki postawimy, jeśli będziemy malować mieszkanie farbami, to warto zainwestować w takie, które rozcieńczane są wodą i zawierają mało lotnych związków organicznych (z certyfikatem E.L.F.). Są one o wiele zdrowsze dla człowieka, nie wpływają na problemy z układem oddechowym czy krwionośnym. Podobnie rzecz ma się z emulsjami i lakierami do drewna czy metalu, silikonami czy fugami.
Inną propozycją mogą być farby strukturalne – akrylowe, lateksowe, polioctanowinylowo-lateksowe, w formie proszku lub pasty. Łatwo się je nakłada, a efekt dają taki, jakby na ścianie pojawiła się wielowymiarowa struktura, którą normalnie uzyskuje się masami tynkarskimi. Pomalowane w ten sposób ściany oddychają, nie gromadzą wilgoci (poza polioctanowinylowo-lateksowymi, które przepuszczają parę wodną, choć są najtrwalsze). Plusem jest też to, że ściany pomalowane farbami strukturalnymi są łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy je bowiem przemyć wodą z detergentem.

Uniwersalny plastik
Wśród dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych wybrać można też te, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Są to m.in. okna i panele z PCV, jak i boazeria czy parapety. Plastik to materiałów odporny m.in. na wilgoć czy zabrudzenia. Każdy z tych materiałów pasuje do innego wystroju. Można go nabyć w szerokiej gamie kolorów. A wybór należy już tylko do nas.

Dodaj komentarz