MENU

Comments (0) INFORMATYKA

Czym kierować się przy zakupie laptopa?

picjumbo.com_HNCK4011

Nowy czy używany? Designerski czy skromny? Do potrzeb domowych czy firmowych? Tańszy czy droższy? Zanim kupisz laptopa, warto odpowiedzieć sobie na tego typu pytania. Wybór dostępnego na rynku sprzętu komputerowego jest bowiem na tyle szeroki, że każdy z pewnością znajdzie najbardziej odpowiedni dla siebie model.

Zakup laptopa to zazwyczaj inwestycja na kilka lat, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Kupując używany sprzęt, ryzykujemy, że mógł on wcześniej przechodzić jakieś awarie. Do tego nie mamy gwarancji na wszelkie inne usterki, które mogą się przydarzyć. Nowy laptop z kolei to, poza okresem gwarancyjnym i ewentualną darmową naprawą, również pewność, że jest to sprzęt nieużywany i sprawny.

Z oprogramowaniem czy bez?
Na rynku funkcjonuje wielu producentów sprzętu komputerowego i trudno jednoznacznie wskazać najlepszą markę. Lepiej więc wyszukać takiego, którego produkt najbardziej będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom.
Czy warto zainwestować od razu w laptopa z oprogramowaniem (np. Windows, Linuks)? Tak, jeśli nie umiemy tego zrobić samemu lub to, które nam proponują zawiera wszystko, czego potrzebujemy. Jest to jednak dodatkowe kilkaset złotych. Jeśli jednak potrafimy sami wgrać oprogramowanie lub chcemy mieć zainstalowany inny system niż oferowany, to lepiej zakupić go osobno.

Inne dane techniczne
Inne ważne pojęcia, z którymi mamy do czynienia przy zakupie laptopa, to procesor, pamięć RAM i płyta główna, czyli serce całego komputera, do którego podłączone są wszystkie podzespoły. W przypadku procesora czy pamięci RAM trzeba wiedzieć, jakiej mocy obliczeniowej komputera potrzebujemy.
Kupując laptopa zwraca się również uwagę na pojemność dysku twardego oraz kartę graficzną. Do wyboru są już dyski, które mają 1 TB i więcej. Jego wybór zależeć będzie od zapotrzebowania. Do czysto biurowej pracy wystarczy i 25 GB. Dostępne są dyski HHD (standardowe) i SSD (nowa, droższa technologia, szybszy dostęp do danych) – można kupić je oba. Osoby, które lubią gry komputerowe lub mają do czynienia z szeroko pojętą grafiką – pracujący w reklamie, ale i np. w kartografii – będą musiały zainwestować w pojemniejszy dysk i bardziej zaawansowaną kartę graficzną.

Wyświetlacz, klawiatura
Kolejną rzeczą jest typ i rozmiar wyświetlacza. Na rynku dostępne są najczęściej takie rozmiary: 11.9”, 13-13.9”, 14-14,9”, 15-15.9”, 17-17.9” w wersji błyszczącej lub matowej. Mimo że ostatnia opcja jest nieco droższa, daje jednak lepszy komfort pracy – nie odbija światła, a kolory są bardziej wyraziste. Wybierając klawiaturę warto zwrócić uwagę, że posiada ona dodatkowy klawisz „Fn”, który służy do rozszerzenia funkcjonalności laptopa i klawiatury. Niektóre klawiatury wyposażone są także w klawiaturę numeryczną. Można zdecydować się na zakup podświetlanej, co będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy pracują w godzinach nocnych.

picjumbo.com_HNCK3991

Ci, którzy przywiązują wagę do wyglądu, będą musieli również zmierzyć się z jego designem: kolorem, rozmiarem, jak i – co bardzo ważne – materiałem z jakiego jest wykonany. Laptop powinien być nie tylko nowoczesny, ale także odporny i solidnie złożony. Do kompletu warto kupić torbę (dopasowaną do wielkości wyświetlacza) i dodatkowy sprzęt typu myszka (np. bezprzewodowa) czy podkładka.

Dodaj komentarz