MENU

Comments (0) MOTORYZACJA

Jak zabezpieczyć auto przed korozją?

rusty-97178_1280

Korozja nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może także wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego w walce ze rdzą warto sięgnąć po preparaty antykorozyjne lub oddać pojazd w ręce specjalistów, którzy go odpowiednio zabezpieczą.

Pojawia się nagle i niespodziewanie w różnych zakamarkach auta. Zwykle najpierw atakuje nadkola, progi, podciągi i miejsca, w których łączy się blachy. Po pobieżnych oględzinach warto jednak wziąć pojazd bardziej „pod lupę”, aby wykluczyć inne miejsca, które również może zaatakować rdza.

Stan niebezpieczny i trudny do usunięcia
Zniszczenia spowodowane przez korozję są na tyle trudne do usunięcia, że lepiej zrobić wszystko, aby do nich nie dopuścić – nie tylko z powodu walorów estetycznych. Sam koszt naprawy również nie napawa optymizmem – za odnowienie drzwi i błotników zapłacimy ok. 2 tys. zł. A nawet najmniejsze, powierzchowne poprawki wykonane przez lakiernika są zauważalne dla oka. Ponadto korozja może na tyle zniszczyć inne elementy auta, niewidzialne gołym okiem, że będzie to w istotny sposób wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Skorodowane części podwozia mogą np. ulec oberwaniu podczas jazdy.

Samodzielne aplikacje
W jaki sposób więc uchronić auto przed korozją? Zacząć należy od dokładnego mycia samochodu. Rdza często atakuje np. dolną część drzwi. Przy czystym samochodzie łatwiej będzie znaleźć jej ogniska.
Rynek motoryzacyjny oferuje całą gamę preparatów chroniących karoserię pojazdów, które można samodzielnie nakładać np. na felgi, nadwozie czy podwozie. Chronią one samochód przede wszystkim przed działaniem czynników pogodowych. Mają najczęściej formę aerozolu lub pistoletu natryskowego, przez co łatwiej wstrzyknąć środek antykorozyjny w otwory odpływowe i technologiczne. W przypadku samochodów kilkuletnich często korzysta się produktów, które produkowane są na bazie wosku, a jeszcze starszych – na bazie olejów.
Po takich zabiegach auto nie powinno być myte przez kilka dni, aby zastosowany środek mógł zadziałać.

Specjaliści kontra rdza
Innym sposobem może być wizyta w warsztacie, gdzie specjaliści mogą zapewnić całościową ochronę antykorozyjną. Wówczas specjalistyczne preparaty ochronne wstrzykuje się w zamknięte profile auta. Oprócz tego powierzchnia podwozia zabezpieczona zostaje warstwą antykorozyjną. Taki zabieg, bez względu na wiek auta, warto zastosować nawet raz na 2-3 lata.

Dodaj komentarz